Neviditelná elektrárna na střeše
Otázka:
Neviditelná elektrárna na střeše
Donedávna byste při pořizování střechy stáli před dilematem – ekonomika nebo elegance? Hospodář by pokukoval po solárních panelech, kdežto estét by se jejich instalaci bránil v obavách, že znehodnotí celkový vzhled domu. Nyní už kompromisy dělat nemusíte. Na trhu jsou střešní krytiny s integrovanými slunečními panely, díky nimž střešní elektrárnu na domě vůbec nezaregistrujete.
Nejdále je v tomto směru Lindab, výrobce střešních krytin ze švédské oceli. Na střešní krytinu již ve výrobě lepí tenkovrstvé solární fólie, jejichž efektivita je srovnatelná s klasickými křemíkovými panely. Téměř neviditelná vrstva má tloušťku pouhé 2 mm a včetně ní má krytina hmotnost jen 2 kg/m2. Neztrácí tedy svůj hlavní benefit a stále se řadí do kategorie lehká střešní krytina. Nutnost zesilování krovu tím pádem můžete pustit z hlavy.
Nijak zásadně vás nebude limitovat ani orientace a konstrukce střechy. Sice stále platí, že nejvhodnější pro instalaci panelů jsou plochy obrácené na jih, s optimální plochou a nezastíněné, ovšem tam, kde tohoto ideálu nelze dosáhnout, pomůže optimizér. Instaluje se přímo na střechu a jeho úkolem je zajišťovat regulaci každého jednotlivého panelu a navzájem je koordinovat. Například, když jsou některé panely zakryté nebo zastíněné, upraví funkci ostatních na maximum. Díky tomu je možné instalovat současně více panelů na různě orientovaných střešních plochách, případně i s různým sklonem. Stačí aby šlo o plochy skloněné směrem ke slunečnímu svitu.
Vysokou účinnost panelů zaručuje použitá technologie CIGS (Copper-Indium-Gallium-Selenide), která je schopna získat energii z několika spekter slunečního záření a také využít pro oko neviditelné záření. Navíc je tolerantní vůči zastínění. Řečí čísel mají panely s technologií CIGS o 20 až 30 % vyšší výkon v zamračeném a deštivém počasí ve srovnání s panely křemíkovými. Během dne pracují delší dobu, a to i ve zhoršených světelných nebo náročnějších klimatických podmínkách. Tyto „solární“ panely paradoxně nejsou věrny svému označení a slunce k jejich pohánění není nutné, stačí světlo.
Sofistikovaný střešní systém s integrovanými solárními panely překvapuje svou jednoduchostí. Od jakékoliv běžné lehké střešní krytiny jej odlišuje pouze elektroinstalace, kterou musí odborně provést elektrikář. Ostatní nároky a způsob montáže jsou stále stejné. Následná údržba je dokonce snazší než u klasických střešních panelů, protože nezadržují sníh v zimě a není třeba ani vymetat pod nimi nahromaděné smetí a listí.
Podtrženo a sečteno je plechová střecha s integrovanými solárními panely výborným řešením. A jestli pokryje vaši potřebu elektrické energie? Na to stačí jednoduché počty – 13 až 15 m2 aktivní plochy vyrobí 1 kW.