V podkroví pohoda a na střeše se pracuje

Otázka:

V podkroví pohoda a na střeše se pracuje

V podkroví nemusíte o probíhajícím zateplení střechy vůbec vědět aneb V podkroví pohoda a na střeše se pracuje

Ať uvažujete o rekonstrukci střechy na svém domě nebo vám teprve roste pod rukama bydlení nové, v každém případě musíte myslet na izolaci. U novostavby je to samozřejmost, u střechy stávající pak stojí za úvahu, jestli výměnu krytiny nespojit s revizí zateplení. Dřívější nároky na tepelné izolace byly mnohem měkčí, takže dnes nestačí zadržovat drahé teplo. V létě zase nezabrání přehřívání podkroví, které je kvůli tomu nutné nákladně chladit, aby se vůbec dalo užívat. Při zvážení všech těchto finančních aspektů se vyplatí o novém zateplení střechy uvažovat. Budete mít vystaráno na dlouhé roky dopředu.

Moderním řešením jsou nadkrokevní izolace. Nejde přitom o inovaci pro inovaci, s cílem vytáhnout z kapes zákazníků víc peněz. Tohle řešení má spoustu výhod. Nejenže zlepšíte energetickou bilanci objektu, ale pozvednete tím také kvalitu podkroví. To v případě, že veškeré dosavadní nevyhovující vrstvy odstraníte a nahradíte je nadkrokevní izolací s přiznaným krovem. Odměnu vám bude větší a vzdušný prostor, romanticky protkaný atraktivní dřevěnou konstrukcí.

Pokud ještě stále váháte, obraťte se na PRVNÍ CHODSKOU, kde Vám rádi poradí, který systém je pro Vaši střechu nejlepší, a spočítají předběžnou kalkulaci.

Nadkrokevní tepelné izolace většinou používají jiné materiály, než byly dosavadní vaty či měkké pěnové polystyreny. Jedná se o nejmodernější tuhé izolace s vysokou účinností. Dodávají se ve formě velkoplošných desek, které se kladou na krov a spojují se na pero a drážku. Výsledkem je kompaktní plocha beze spár a škvír, jak se to stávalo při aplikaci izolací mezi nerovné krokve. Moderní materiál tak nejenže skvěle izoluje, ale jeho jednolitá vrstva ani nedává příležitost k unikům tepla netěsnostmi. S tuhými deskami také nemusíte řešit riziko sesouvání izolace, které u měkkých materiálů mezi krokvemi nebylo vzácností. A co víc, jednoduché napojování velkých desek nedává šanci na vznik nějakých vad při montáži.

A že je váš krov starý a není na novou izolaci stavěný? Používaným vysoce izolačním materiálům stačí jen malá tloušťka k dosažení potřebných hodnot izolace. Výsledkem je zateplení s nízkou hmotností, která nehrozí přetížením krovu. Jeho vysoká pevnost zase stojí za tím, že ušetříte na bednění, desky stačí položit přímo na stávající krokve.

Možná vás od doteplení střechy ze všeho nejvíc odrazují problémy v podkroví během realizace. Jsou zbytečné! Pokud budete nadkrokevní izolaci ke stávajícímu souvrství jen shora přidávat, pak k zásahu do obytného podkroví vůbec nedojde.

Na druhé straně se nadkrokevním zateplením zvedne hřeben, s čímž ne vždy musí stavební úřad souhlasit. Také Vy sami se musíte připravit na změněné proporce stavby.

A důležitá rada na závěr, byť je aplikace nadkrokevního zateplení jednoduchá, sami se do něj rozhodně nepouštějte. Vždy se spolehněte na odborníky – třeba v PRVNÍ CHODSKÉ, která má s materiály pro střechy i s jejich zabudováváním dlouholeté zkušenosti. Současné střechy s obytným podkrovím jsou složité systémy, ve kterých záleží na každé vrstvě a každém detailu. Rozhodně proto nikdy nekombinujte materiály podle toho, jak výhodná je cena nebo co je právě k mání! Jen tak si užijete pobyt pod zrekonstruovanou střechou bez obav ze skryté kondenzace ve střešních vrstvách. Nenápadný fyzikální jev je totiž tikající bombou a zárodkem fatálních problémů vaší střechy.