Jak vybrat střešní krytinu pro vaší střechu

Otázka:

Jak vybrat střešní krytinu pro vaší střechu

Pokud plánujete pořizovat novou střechu nebo celý dům, čeká vás proces vybírání střešní krytiny. Jak ovšem vybrat vhodnou střešní krytinu, která bude pro vás nejlepší volbou?

Na co je potřeba se při výběru střešní krytiny zaměřit?

 

Při vybírání typu střešní krytiny je nezbytné zaměřit se na několik parametrů. Existuje několik typů střešních krytin, které jsou vyrobené z různých materiálů a mají odlišné požadavky. Na výběr máte z lehkých střešních krytin, do kterých patří plastové, plechové, asfaltové šindele a dřevěné střechy. Tradiční pálené střešní tašky, betonová nebo břidlicová krytina se řadí mezi těžké střešní krytiny. Každá střešní krytina má své specifické vlastnosti, a na tom se odvíjí i její hmotnost, životnost, cena a další aspekty.

Hmotnost střešní krytiny

 

Hmotnost krytiny je důležitým parametrem, který musíte vzít v úvahu. Každý krov je potřeba projektovat pro vámi vybranou střešní krytinu. V případě rekonstrukce střechy je potřeba vybírat o to víc pečlivěji. Původní krov, který si přejete zachovat, může mít jinou nosnost. Může se tedy stát, že například nosnost nebude dostatečná pro typ krytiny, o které jste uvažovali. Též proberte s projektantem i stáří krovu a možné snížení jeho nosnosti. V každém případě je lepší se obrátit na odborníka. V případě starších krovů se vyplatí uvažovat o pořízení lehké střešní krytiny. Lehké krytiny se využívají také v oblastech, kde jsou častější sněhové nadílky. Váha sněhu, která nárazově zatíží krov, vám může způsobit potíže.

Typ krytiny

Hmotnost na m2

Pálené tašky

40-55 kg

Betonové tašky

45-60 kg

Plastové krytiny

12 kg

Plechové krytiny

5 kg

Bitumenové krytiny

4 kg

Hliníkové krytiny

2-3 kg

 

Životnost střešní krytiny

 

Různé typy střešních krytin mají také odlišnou životnost materiálu. U tradičních pálených střešních tašek je uvedena záruka 40 let, reálná životnost však může být i dvojnásobek.

Délka životnosti střechy závisí nejen na výběru vhodné střešní krytiny, ale i na dalších aspektech jako je například izolace střechy, dostatečné odvětrávání střechy, zatížení krovu sněhovou pokrývkou a další.

Všechny parametry doporučujeme zjistit v materiálech výrobce. Každý výrobce vám specifikuje záruku, doporučené způsoby pokládky nebo sklon střechy.

Typ krytiny

Minimální životnost

Pálené tašky

50 let

Betonové tašky

50 let

Plastové krytiny

40 let

Plechové krytiny

35 let

Bitumenové krytiny

20 let

 

Sklon střešní krytiny

 

Při výběru nejvhodnější typu střešní krytiny hraje sklon důležitou roli. V případě sedlové střechy máte na výběr výrazně větší množství střešních krytin, než v případě střechy ploché. Pálené střešní krytiny mají minimální sklon mezi 20-25 stupňů. Plechové střešní krytiny naopak snesou mnohem více. To je taky důvod jejich obliby v horských oblastech. Vhodný sklon pro vámi vybranou střešní krytinu najdete vždy v montážních předpisech dané krytiny.

Typ krytiny

Minimální sklon

Pálené tašky

22° a výše

Betonové tašky

17° a výše

Plastové krytiny

25° a výše

Plechové krytiny

5° a výše

Bitumenové krytiny

5° a výše

 

Cena střešní krytiny

 

Cena střešní krytiny se odvíjí nejen od konkrétního typu střechy, ale také od její povrchové úpravy a specifických vlastností. Nejvíce zaplatíte za pálené střešní tašky, které ovšem také mají nejdelší životnost. Cenově dostupnější jsou obvykle lehké krytiny. Nejoblíbenější se stávají plechové střešní krytiny, které nabízejí vysokou kvalitu za poměrně nízkou cenu. Cena plechových střešních krytin se mění podle typu materiálu (měď, ocel, hliník), ale i od její tloušťky.

Účel a umístění stavby

 

Chystáte se stavět rodinný ve staré zástavbě na vesnici nebo modernější vilu s nízkým sklonem na předměstí? V případě vesnice se doporučuje přizpůsobit okolní zástavbě a příliš tuto zástavbu nenarušovat jiným typem střešní krytiny. V případě staré vesnické zástavby je častou volbou střešní taška typu Bobrovka. V řadě lokalit je pak i sklon střechy doporučený vyhláškou stavebního úřadu. U moderního domu máte naopak často více možností a můžete tak vybírat mezi pálenou střešní taškou, její betonovou variantou nebo plechovou střešní krytinou. 

Naopak v případě stavby dílny nebo haly na okraji města nebo v průmyslové zóně je volba krytiny často jasná. Zde je naopak často kladen důraz na nízkou hmotnost střechy v souvislosti s jejím nízkým sklonem. To souvisí s dimenzováním pro sněhovou nadílku a také daleko větší plochou zastavěné plochy. 

Jak vybrat střešní krytinu dle materiálu

 

Pojďme si představit základní typy střešních krytin. Jak jsme už zmínili výše, jednotlivé typy střešních krytin se liší materiálem, hmotností, životností a typem stavby, pro kterou střešní krytinu pořizujete. V oblibě střešních krytin vedou pálené střešní tašky a betonové střešní tašky. Další místa si pak dělí plechové střešní krytiny spolu s těmi bitumenovými. Výběr vhodného typu střešní krytiny je jen na vás a parametrech, které od střešní krytiny očekáváte. 

Pálené střešní tašky

 

Pálené střešní tašky patří mezi nejrozšířenější typ střešní krytiny na rodinných domech. Jejich obliba spočítá v jejich tradičním tvaru a vzhledu střechy. Díky své velmi vysoké životnosti patří mezi bezpečnou volbu, se kterou u tradiční sedlové střechy nikdy nic nezkazíte. Pálené střešní tašky řadíme v zatížení krovu mezi tzv. těžké střešní krytiny. Jsou vyrobené z ekologického a přírodního materiálu. Na povrchu se používá řada lazur pro ještě vyšší odolnost střešní tašky.

Betonové střešní tašky

 

Betonové střešní patří stejně jako pálené střešní tašky mezi těžké střešní krytiny. Svým tvarem i vlastnostmi připomínající ty pálené. Výhodou je pak především nižší pořizovací cena a podobná odolnost. Jsou vyrobené ze základních surovin písku, cementu a jednotlivých barevných tónů. Beton je osvědčený a po tisíce let využívaný stavební prvek.

Bitumenová střešní krytina

 

Pokud potřebujete krov méně zatěžovat, například z důvodu jeho rekonstrukce, vyššího stáří nebo značné poddimenzovanosti, jsou tu lehké střešní krytiny. Právě bitumenová krytina mezi ty lehké střešní krytiny patří. Jedná se o asfaltový šindel. Výhody bitumenové krytiny jsou nízká hmotnost, nízká pořizovací cena, snadná pokládka a v neposlední řadě i vysoká ohebnost, která dělá z bitumenové střešní krytiny zajímavou volbu. Nevýhodou je velký důraz na hydroizolaci bitumenové krytiny, která musí být velmi dobře provedena. 

Plechové krytiny

 

Plechové krytiny jsou další častou volbou v případě vybírání lehké střešní krytiny. Jedná se o plechové tvarovky nebo častěji celé pásy. Výhodou je jejich nižší potřeba celkového sklonu střešní krytiny. Plechové střešní krytiny nemusí být tak odolné jako pálené nebo betonové krytiny. V případě moderní zástavby nebo u průmyslových hal si však čím dál častěji nachází své místo. V případě průmyslových hal se však jedná o jasnou volbu. Moderní plechové střešní krytiny nabízí širokou nabídku odstínů i provedení. Na plechovou střešní krytinu jsou lisovány jednotlivé tvary, které dvojrozměrně připomínají tradičnější střešní krytinu. 

Plastové střešní krytiny

 

Plastové střešní krytiny se dále dělí dle zvoleného materiálu. Část z nich se vyrábí z recyklátu a jedná se tak částečně o ekologickou variantu. Plastovou střešní krytinu můžete pořídit z jednotlivých druhů plastů jako jsou:

Polykarbonátová plastová střešní krytina 

 

Tato varianta je světlopropustná a často se volí jako střešní krytina pro garážová stání nebo polykarbonátové skleníky. Její výhodou je dodávání v panelech, snadná montáž a UV odolnost. 

PVC plastová střešní krytina

 

PVC střešní krytina je podobně jako polykarbonát častou volbou pro zastřešení různých přístřešků, zahradních pergol apod. Jedná se o odolnější střešní krytinu vůči nárazu a povětrnostním podmínkám. PVC plast odolá velmi dobře mrazu. Všichni zákazníci ocení i UV filtr, díky kterému PVC plastová střešní krytina odolá vůči sluneční paprskům. Stárnutí takové střešní krytiny je pak výrazně pomalejší. 

Polyesterové plastové krytiny

 

Polyesterová krytina patří mezi další typ plastové střešní krytiny. Jedná se nejčastěji o polyesterové panely / pásy, které vynikají vysokou odolností a světlo propustností. Polyesterová střešní krytina se tedy často volí pro menší stavby užitného rázu jako jsou různé přístřešky, zahradní pergoly nebo krytá parkovací stání.

PPR a PET střešní krytiny

 

Jako vůbec nejodolnější střešní krytina jsou plnohodnotné plastové střešní šindele, které vynikají svou nižší hmotností a díky svým vlastnostem mohou konkurovat bitumenové střešní krytině. Často se jedná o různé imitace střešních krytin z jiných materiálů, jako například břidlicové střešní krytiny nebo imitace dřevěného šindelu. Materiály polypropylen a polyethylen jsou velmi odolné vůči všem povětrnostním vlivům a UV záření. 

Střešní krytiny pro ploché střechy

 

Samostatnou kapitolou jsou střešní krytiny pro ploché střechy, které mají minimální požadavky pro sklon. Nejčastěji se jedná o různé asfaltové pásy, PVC střešní folie pro rovné střechy nebo kašírované dílce. Střešní krytina pro plochou střechu musí být odolná vůči všem povětrnostním vlivům a v našich podmínkách pak odolat častému dešti, zátěži v podobě sněhové nadílky a v létě pro změnu vysokým teplotám ze slunečních paprsků. Jednotlivé typy střešní krytiny pro plochou střechu, jejich výhody a další tipy si však rozepíšeme v samostatném článku. 

 

Povrchové úpravy střešních tašek

 

Pálené/keramické střešní tašky

  • Režná - přírodní povrch
  • Engoba - matný povrch
  • Glazura - lesklý povrch

 

V případě, že je keramická taška jen vypálená z hlíny bez jakékoliv další povrchové úpravy, nazývá se režná. Taková taška má drsnější povrch v přírodních hnědočervených odstínech. Porézní povrch je náchylnější k usazování nečistot, což je slabinou tohoto typu tašek. 

Engoba je druh povrchové úpravy, při kterém se na povrch tašky ještě před výpalem stříká směs barevných jílů a oxidů železa. Po následném vypálení je výsledkem atraktivní polomatný vzhled a nenasákavý hladký povrch, který brání usazování nečistot a zachovává barevnou stálost tašky.

Nejvyšším stupněm povrchové úpravy keramiky je glazura s lesklým efektem. Tato povrchová úprava se zhotovuje stejně jako engoba, do směsi jsou ale navíc přidány sklovité příměsi, které se postarají o lesk. Nejen vzhled, ale i vlastnosti glazovaných tašek jsou díky tomu špičkové.

Ať už zvolíte povrchovou úpravu engobou či glazováním, můžete si vybrat z široké škály barevných odstínů, od měděné až po moderní tmavé odstíny hnědé, šedé či černé.

Betonové tašky 

Většina betonových tašek je opatřena povrchovou úpravou, která se provádí z pohledové strany ještě před započetím tvrdnutím betonu. Nástřik může mít jednu, dvě nebo tři vrstvy, přičemž více vrstev zaručuje větší životnost povrchové úpravy

U speciálních povrchových úprav je pod nástřikem navíc aplikována vrstva vysoce probarveného mikrobetonu, který zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Současně zvyšuje odolnost krytiny a stabilitu barevnosti. Hladký povrch rovněž brání usazování mechů a nečistot. 

U betonových tašek je tedy možné volit povrch od hrubé struktury až po ideálně hladký a akrylátový nástřik matný nebo lesklý. Vybrat si lze samozřejmě také z mnoha druhů barevných odstínů.

Plechové tašky

Plechové tabule válcované do podoby tašek se zhotovují z oceli nebo hliníku. Na základním materiálu je oboustranně nanesena povrchová úprava, zamezující vzniku koroze a prodlužující životnost krytiny. 

Základní úpravou ocelového plechu je zinkování, po kterém následuje podkladní vrstva a na ní nanesená finální povrchová úprava. Ta je obvykle polyuretanová či polyesterová, s různými složeními a tloušťkami, od kterých se odvíjí jejich mechanická odolnost vůči poškrábání, odolnost vůči UV záření i odolnost proti korozi. K dispozici je provedení matné i lesklé. 

Pokud je základem krytiny hliníkový plech, odpadá nutnost zinkování, protože hliník je přirozeně korozivdorný. Nanáší se pouze speciální polyuretanová nebo polyesterová povrchová úprava, která může být buď hladká nebo strukturovaná tzv. stucco. Chrání hliník před povětrnostními vlivy a vytváří požadovanou barevnost.

Maloformátové plechové tašky mohou mít navíc jemný posyp z kamenného granulátu, který je na střeše činí nerozeznatelné od klasických keramických tašek.

Ať je jádro taškového plechu ocelové nebo hliníkové, v obou případech jsou finální krytiny k dipozici v mnoha barevných odstínech. 

Asfaltové šindele 

 

Asfaltové šindele se vyřezávají z asfaltového pásu a na povrchu se opatřují barevným posypem. Ten bývá buď z barevného minerálního granulátu nebo z barvené drcené břidlice. Posyp nikdy není jednobarevný, ale jedná se o směs různých odstínů v různých poměrech, které jinak ploché krytině zajišťují žádoucí plastičnost. Posyp tvoří pohledovou část krytiny, ale mnohem důležitější je jeho funkce ochranná. Bez posypu by došlo velmi rychle k degradaci asfaltu UV zářením. 

Existují i speciální šindele s povrchovou úpravou z tenkého plechu (měď nebo titanzinek), při jejichž použití střecha vypadá jako kovová.

Na spodní straně šindelů je vždy jemnozrnný minerální posyp, aby se k sobě jednotlivé šindele nepřilepily.