Není zelená střecha příliš drahý luxus?
Otázka:
Není zelená střecha příliš drahý luxus?
Abychom si mohli odpovědět na úvodní otázku, musíme si říct, o jaké zelené střeše se bavíme. Začněme u novostaveb, kde je řešení nejjednodušší. Se zelenou střechou se zde od začátku počítá, konstrukce je k tomu uzpůsobena, a tak jsou náklady jen mírně vyšší než cena klasické střechy. Rozdíl dělá cena vegetačního koberce, ostatní vrstvy zelené střechy jen nahradí položky jako tradiční kačírek nebo horní vrstva odolná vůči UV záření.
Ozelenit lze i střechy starší, pokud mají plochou nebo pultovou střechu a snesou přitížení 80 až 100 kilogramů na metr čtvereční. K úvahám o zelené střeše dochází obvykle tehdy, když je třeba obnovit krytinu. Cena zelené střechy je v tomto případě vyšší než u novostaveb, ale ve srovnání s cenou vyměňované krytiny není nijak dramatická. Platí to zvláště u větších střech.
Zelenou střechu se všemi benefity si můžete dopřát i tzv. za lidovku. Jednoduchou vegetační střechu s rozchodníky zvládne vytvořit svépomocí každý kutil - třeba na garáži. Z podkroví už pak nebude muset koukat na černou lepenku, která navíc přehřívá vzduch a zvyšuje i noční teploty ve svém okolí.
Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout, pokud toužíte po zeleném porostu na šikmé střeše. Ozeleňují se za pomoci speciálního záchytného systému a nutná je obvykle také instalace závlahy. Komplikované provedení a náročná údržba v součtu znamenají vyšší vynaložené částky.
Pomoci s financováním vám může dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), který končí v roce 2021. Podporuje na budovách řešení ve formě vegetačních střech, ale musejí být realizována spolu s dalšími zlepšujícími opatřeními. Podporovány jsou hlavně extenzivní zelené střechy s minimální tloušťkou souvrství 8 cm a s alespoň pěti druhy vegetace. Podporu mohou získat i intenzivní zelené střechy, ovšem jen za předpokladu, že nebudou pro závlahu využívat vodu z vodovodní sítě. Při splnění všech podmínek má uživatel nárok na částku 500 Kč/m2, která může pokrýt 40 až 50 % celkových nákladů v závislosti na typu střechy a vegetace. Kromě podpory z celostátního programu NZÚ můžete požádat o příspěvek na zelenou střechu v případě, že jste obyvatelem Brna. Město Brno od roku 2019 realizace zelených střech podporuje a dotuje tento program částkou 20 milionů korun.
Ať už budete zelenou střechu realizovat s finanční pomocí nebo bez ní, kompenzace se dočkáte vždy! Se zelenou střechou uspoříte náklady na chlazení a vytápění. Nezanedbatelné není ani prodloužení životnosti izolace střechy, jejíž výměna není lacinou záležitostí. Připočíst musíte i nepřímé benefity v podobě retence vody nebo zadržování škodlivých látek z ovzduší. Tyto užitky se sice finančně přímo neprojeví, ale přispějí ke kvalitě vašeho života.
V PRVNÍ CHODSKÉ Vám rádi poradíme a pomůžeme s výběrem té nejvhodnější zelené střechy pro Váš dům.